Astroloji

13. Burç Var mı?

13. burç var mı?

13. Burç var mı? Tutulmalar gibi astrolojik fenomenlerin yanına her yıl en az 2 kere ortaya atılan 13.burç var mı? sorusu bir sefer daha gündeme geldi. Astrolojiye gönül vermiş herkesin cevabını çok iyi bildiği ancak astroloji karşısında sarkastik takılmaya çalışan, akıllarınca astrolojiyi çürütmeye çalışan insancıkların ısıtıp ısıtıp ortaya attığı bir konudur bu…

Öncelikle bilmemiz gereken şudur, gökyüzünde 72 yılda bir kayan takım yıldızlardır; Koç  takım yıldızları, Aslan takım yıldızları gibi… Mesela; Güney gözcüsü olarak bilinen kraliyet sabit yıldızı ‘Fomalhaut’ 1900’lü yıllarda 2 derece 27 dakikada bulunurken 2000’li yıllarda 3 derece51 dakikaya kaymıştır. Bu kayma hareketine “prezesyon” adı verilir. Zaten bu durum da sabit yıldızların insan ve doğa  üzerindeki etkileri incelenirken hesaba katılır. Yani 1956 doğumlu bir harita incelenirken bakılan sabit yıldız yerleşimi ile 2000 sonrası doğumlu kişilerin doğum haritasındaki sabit yıldız yerleşimi farklılık gösterecektir.

Kısaca kayan yıldız grubu, sabit yıldızlardır. Burçların kayması gibi bir durum söz konusu değildir çünkü zodyak dediğimiz şey yani burçlar kuşağı,  Güneş’in gökyüzünde ilerlediği hayali bir yoldur.

Peki bu 13. burç var mı kaosu nereden geliyor ?

Burçlar adını bu takım yıldızlardan almıştır. Aradaki bağ sadece bu kadardır. Zira astrolojide kullanılan sistem ‘Tropikal zodyak’ denilen mevsimsel zodyaktır. Yani bölümlenme mevsim başlangıçlarına, değişimlerine göre yapılmıştır.

Tropikal zodyakta başlangıç noktası ilkbahar ekinoksu (21 Mart) ile başlar. Bu aynı zamanda astrolojik yeni yıl  başlangıcıdır.  Bu dönemde Güneş Koç burcunda seyahat eder ve ilkbahar mevsimi başlar, doğa uyanır. Arkasından Boğa dönemi gelir, ilkbahar artık hissedilir haldedir, doğa tüm gücüyle ilkbaharı yaşar. Sonrasında Güneş İkizler burcunda seyahatine başlar, ilkbaharın o tatlı havasının yaza dönüşünün işaretleri gelir. Tüm bu mevsimsel dönüşümler astrolojideki öncü,sabit ve değişken burç  kavramlarıyla anlamlanır.

Öncü burçlar mevsimleri  başlatır, başlangıçları ise  ekinoks veya gün dönümü tarihleridir.  Koç, Yengeç, Terazi,Oğlak burçları mevsimlerin başlangıcına işaret eder. Koç, ilkbaharın; Yengeç,yazın;Terazi,sonbaharın;Oğlak, kış mevsiminin habercisidir.

astroloji ve burçlar

Sabit burçlar mevsimlerin tüm normal seyrinin devam ettiği dönemdir. Boğa,Aslan,Akrep,Kova sabit burçlardır. Boğa döneminde ilkbaharı, Aslan döneminde yazı, Akrep döneminde sonbaharı, Kova döneminde kışı tüm baskınlığıyla yaşarız.

Değişken burçlar mevsimlerin geçiş dönemini anlatır. Her iki mevsimin etkilerinin yaşandığı dönemdir. İkizler, Başak,Yay, Balık burçları değişken gruptur, Güneş bu burçlarda hareket ettiğinde mevsimlerin etkisi iç içe girmiş, karışık şekilde yaşanır. Bahar ile yaz İkizler döneminde,  yaz ile sonbahar Başak döneminde, sonbahar ile kış Yay döneminde, kış ile ilkbahar  Balık döneminde iç içe geçmiş haldedir.

Yani 13 burç var mı? sorusundaki dönemsel yanılgılara kapılmadan,  yıldızların bilgeliğini ilim ve irfanıyla destekleyenlere selam olsun… Bu arada astroloji ve kehanet ile ilgili yazımızı https://iremcicek.net/astroloji-ve-kehanet/ okumadan geçmemenizi öneririm.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu