AstrolojiGenel

2019 EKİM ASTROLOJİ YORUMU

2019 ekim ayı astroloji yorumu

2019 Ekim Astroloji Yorumu – EKİM AYI  KÖKENİ

Eskilerin deyimi ile Teşrinievvel ayına hoşgeldik.  1945 yılında ay isimlerinin değişimi ile beraber “teşrinievvel”den “ekim” e dönüşmüş 10.ay.Tohum ekme işleminin yapıldığı dönem olduğu için temiz bir Türkçe ile “ekme işleminin yapıldığı ay” anlamını taşır.

Latince  “October” adı ise, 8.ay anlamına gelir. Roma takvimi mart ayından başladığı, sıralamaya göre ekim 8.aya denk geldiği için bu adı almıştır.

ANTİK ÇAĞLARDA EKİM AYI

Antik Roma’da Mars –Ares için yapılan törenler ekim ayı  bağlantılı idi. 1  Ekim’de  “Tigillum Sororium” adı verilen bir arınma ritüeli yapılırken, 15 Ekim’de  “Equus October” bayramında yarış atı kurban edilirmiş. 19 Ekim’de “Armilustrium” adı verilen bir bayramlar savaş silahlarının temizlenmesi ile savaş sezonun kapanması sembolize edilirmiş.

Ekme işini anlatan ekim ayı, bereket ve hasat tanrıçası Demeter ile ilgili festivaller de vardır bu ayda. Kızı Persephone,  Yeraltı tanrısı Hades tarafından kaçırılan Demeter’in kızına Eleusis’te kavuşması şeferine  tarihleri  15 Eylül-15 Ekim arasında denk gelen 9 günlük kutlamalar yapılırmış. Makra Mysteria ( Büyük Gizemler ) anlamına gelen  bu festivalde Eleusis inancına yeni katılacakların da  bulunduğu anlatılır. Yani bir nevi dine giriş ritüelidir.

SONBAHAR

2019 EKİM ASTROLOJİ YORUMU ve HAREKETLER

Astrolojik olarak ekim ayı göksel hareketleri :

 • Merkür 3 Ekim’de Akrep burcuna geçiyor.
 • Pluto 4 Ekim’de Oğlak burcundaki gerilemesini tamamlıyor.
 • Mars 4 Ekim’de Terazi burcunda seyahatine başlıyor.
 • Venüs 8 Ekim’de Akrep burcuna geçiyor.
 • 14 Ekim’de 20 derecede Koç burcunda dolunay yaşanacak.
 • 23 Ekim’de Güneş Akrep burcuna geçecek.
 • 28 Ekim’de 4 derecede Akrep burcunda yeniay yaşanacak.
 • 31 Ekim’de Merkür Akrep burcunda gerileme hareketine başlayacak.

Anlık gezegen hareketleri için:

https://horoscopes.astro-seek.com/current-planets-astrology-transits-planetary-positions  

Oldukça hareketli bir ekim ayı bizleri bekliyor. Akrep  etkisinin yeryüzüne akmasıyla beraber dönüşeceğiz, yenileneceğiz, tabiri cazise sırtımızda taşıdığımız ilişki cesetlerini sırtımızdan atıp cenaze namazlarını kılacağız; yolumuza bakıp yeni gelecek güzelliklere yer açacağız.

Akrep dönüşümü güllük gülistanlık bir süreç değildir, vedaları üzer. Kendimizle, karanlık taraflarımızla yüzleştiğimiz bir dönemdir. Duygusal olarak en kırılgan olduğumuz ama bunu kat’a dışarı belli etmediğimiz, güven isteğimizin tavan yaptığı ancak kime güveneceğimizi kestiremediğimiz zamanlardır.

Güzellikle,  aşkla , halis niyetlerle dönüşmek umuduyla… Unutmadan eğitimlerimiz için bize ulaşmak isterseniz https://iremcicek.net/iletisim/

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba akrep benim tepe noktada nasıl etkilenirim bu arada burcum aslan yükselen kova satürn oğlak da teşekkür ederim

  1. tepe noktasından itibaren ilerleyecek olan tüm gezegenler temsil ettikleri konuları hayatınıza daha görünür olarak sokarken gelen hareketlenmeler, eş veya partner ile ilgili durumlarda arada kalmalar olabilir. en genel ancak en sağlıklı yorum bu kadar yapılabilir 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu