Astroloji

Astroloji Nedir?

Yunanca astron – yıldız- ve logos-bilim, yasa – kelimelerinin birleşiminden doğan gezegenlerin,yıldızların  ve bunlar arasındaki etkileşimlerin insan üstünde yarattığı etkiyi;   matematik ve binlerce yıldır tutulan istatistiki verilere göre açıklayan bir ilimdir.

İnsanoğlunun kafasını kaldırıp gökyüzüne bakmasıyla astroloji serüveninin ilk adımı atıldı. Her coğrafyada her millet astroloji ile ilgili kendi kültürüne uygun bir anlayış geliştirdi. Azteklerin,Mayaların, Hintlilerin,Arapların,Türklerin,Çinlilerin,Yunanların kendi geliştirdikleri astroloji sistemleri vardır.

Astroloji Neden Var ?

Astroloji zamanın kalitesini ölçmek için vardır. Ekim-dikim, hasat zamanları, suların yükselme veya çekilme zamanları gibi insan soyunun devamlılığı için temel olan olaylar için ademoğlu gökyüzünü gözlemledi. Evlenmek için, seyahate çıkmak için, ticaret yapmak, ektiğimiz tarlanın en verimli hasadını yapamak  için gökyüzünün bilgeliğinden faydalandık. Bu sayede gelecek olan şanslı dönemleri değerlendirip gelen zorlu dönemlere karşı önlem alma şansımız oldu.

astroloji tarihi
astroloji tarihi

Astroloji Tarihine Kısa Bakış

Astroloji ile ilgili en eski kaynakların tarihi M.Ö. 15.000 yıllarına kadar gitse de, akademik çevrelerin’ bilimsel’ kabul ettiği kaynak M.Ö. 1800-1500 arasında yazıldığı düşünülen ‘ENUMA ANU ENLİL’ ( yeryüzü ve gökyüzü tanrılarının kitabı) isimli antik Babil tabletidir.

Babil’de gökyüzü gözleminin çok ciddiye alındığı, istatistiklerin özenle tutulduğu bilinmektedir.  400 yıl boyunca gerçekleşen tüm ay tutulmalarının düzenli şekilde kaydedildiğini görmekteyiz.  Bu kayıtları tutanlar ,yani ilk astrologlar rahiplerdi.

M.Ö. 539’da Perslerin Babil’i işgal etmesinden  sonra astroloji de büyük gelişmeler olmuştur. M.Ö.432 civarında takımyıldızlar yerine zodyak burçları kullanılmaya başlanmış,M.Ö.409 yılında ilk kişisel horoskop çıkartılmıştır.

Bundan sonrasında astroloji , Batı kültüründen yıldızlar ile ilgili bilgi, Antik Mısır’dan gelen kadim bilgiler, Babillilerin ziggurat denilen çok katlı yapılarından yaptıkları astronomik gözlemler ve Antik Yunan’dan gelen yorumlar ile zenginleşir.

Matematiğin, tıbbın, geometrinin,felsefenin  gelişmesini sağlayan birçok büyük üstat; Pisagor, Hipokrat, Thales, Aristo, Cicero,Kepler, İbn-İ Azra, Biruni ve saymak için sayfaların yetmeyeceği bir çok üstat astroloji çalışmıştır.

Zaman içinde çok büyük gelişmeler kaydeden astroloji, 18.yy’da gözden düşmüş 20.yy başında hermetik cemiyetlerin ve ezoterik grupların yükselişi ile tekrardan yükselişe geçmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu