Astroloji

Astroloji Türleri

İlk zamanlarda krallığın yönetilmesi için tavsiye ve öngörü amacıyla kullanılan astroloji ilerleyen dönemde kendi içinde dallara bölünmüştür. Tıbbi astroloji, ülkeler astrolojisi, spiritüel astroloji, ezoterik astroloji, seçim astrolojisi, psikolojik astroloji …En çok kullanılan türleri kısaca açıklayacak olursak :

Tıbbi Astroloji (Sağlık Astrolojisi):

Kökeni en eski dönemlere dayanan alt dallardan bir tanesidir. Sağlıkla ilgili olarak fiziksel gücün seviyesinden, tetiklenen dönemsel hastalıklara veya genetik hastalıklara dair bilgiler alınabilir. Detaylı sağlık taramalarında görülebilen alerjiler bu çalışma ile rahatlıkla görünebilir.

tıbbi astroloji

Bireysel Astroloji:

Kişinin doğum bilgileriyle oluşturulan doğum haritasının yorumuna dayanır. Bir kişinin güçlü,zayıf yönleri,aile içi ilişki dinamikleri ve bunun kişide bıraktığı etkiler, meslek tercihleri, hayatta yükselişini kolaylaştıracak veya zorlaştıracak durumlar, genel sağlık durumu, psikolojisi, iş hayatında dikkat edilmesi gerekenler, evlilik-çocuklar ile ilgili durumlar, hayata geliş amacı ve yürümesi gereken yol gibi bilgilere ulaşılan astroloji türüdür. Kısacası kişinin kendi kullanma kılavuzuna sahip olmasıdır.

Seçim Astrolojisi:

Önemli günler için en uygun tarihleri belirleme çalışmalarının yapıldığı astroloji alt koludur. Evlenme, iş yeri açma, anlaşma imzalama, önemli görüşmeler, kredi çekme vb. gibi durumla riçin kullanılır. Zamanın kalitesinin iyi belirlenmesi oldukça önemlidir. Bir kredinin kolaylıkla geri ödenmesi, evlilikte iletişim sorunlarının yaşanmaması , uyumlu bir ortaklıkta gelişebilecek anlamsız çatışmaların engellenmesi gibi faydalar sağlar.

Sinastri (İlişki Uyumu):

duygusal ilişkilerin yanı sıra ; anne-çocuk,patron-çalışan,doktor-hasta, öğretmen-öğrenci , iş ortakları için de çıkartılabilecek bir çalışma türüdür. Bir ilişkinin güçlü-zayıf yönleri, dikkat edilmesi gerekenler, uzun veya kısa vadede muhtemel problemler ve olası çözüm yolları astrolojinin bu koluyla işlenir. Ancak önemli bir not olarak , sinastri çalışmasında yüzde yüz uyum diye bir durum söz konusu olamaz, her beraberliğin güçlü ve zayıf yanları, dikkat edilmesi gerekenleri sözkonusudur. Ayrılma veya devam etme kararı her zaman danışanın özgür iradesine kalmıştır, astrolog bu konu ile ilgili yargı belirtme hakkına sahip değildir.

Mundane Astroloji( Politik Astroloji- Dünya Astrolojisi):

En eski astroloji türlerindendir. Tüm zamanlar boyunca imparatorların,kralların, kraliçelerin, büyük liderlerin danıştıkları astrologları olmuştur. Nasıl ki insanların doğum tarihleri varsa ülkelerin de doğum tarihleri vardır. Monarşi ile yönetilen ülkelerde kralın veya kraliçenin taç taktığı zaman esas alınarak çalışma yapılır.  Ülkedeki siyasi veya iklimsel olaylar, ayaklanmalar, çatışmalar, halkın durumu, ekonomik gidişat, müttefik veya düşman ülkeler ile ilgili gelişmeler bu dal ile incelenir. Günümüzde şirketlere de bu sistemle danışmanlık vermekteyiz.

Spiritüel Astroloji (Ruhsal Astroloji):

İnsan ruhunun gelişimini, tekamüllerini anlatan; kökünün nereden geldiğini , nereye gitmesi gerektiğini anlatan astroloji türüdür. Kişinin anlamlandıramadığı, adını koyamadığı bir çok duygusunu, korkusunu veya bilgisini açıklar. Kişinin hayat yolu boyunca ayağına takılan ve tekrarlayan sorunları; en önemlisi bu hamster çemberinin nasıl kırılabileceğini anlatır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu