Astroloji

Astroloji ve Kehanet

Astroloji ve Kehanet

İlkel insanlarla  günümüzün modern insanın değişmeyen ortak bir özeliği geleceği merak etmesidir. Antik kültürlerde tanrılara adanmış tapınaklarda yaşayan kahinler belli adaklar, bedeller karşılığında gördükleri sembolleri, vizyonları anlatırlardı. Avrasya kültüründe hayvan kemikleri, oklar,hayvanların iç organlarına bakma ; çinlilerde i-ching, iskandinavlarda runik taşların kullanılmasıyla insanlar gelecekten haber sahibi olabiliyordu.

Astroloji her dönemde, her kültürde kehanet yöntemlerinden biri olarak kullanılmıştır. Ancak astrolojideki kehanet sistemi suni bir kehanet sistemidir. Çünkü astroloji ilmi çeşitli yanlış ellerde yorumlanması sebebiyle  falcılık gibi görülse de aslında matematik ve istatistik bilimlerinin hibrit çocuğudur. Binlerce yıldır gökyüzüne bakan insanoğlu gezegenlerin, yıldızların hareketlerini inceleyerek istatistikler tutmuştur. Yani astroloji ile ilgili çalışmalar yapan herkes ortak cümlelerle tahminlerde bulunabilir , misal: kuşların alçaktan uçması havanın bozulacağına dair bir işarettir vs.

Astroloj ve Kehanet aynı çizgide olabilirmi?

  1. yy ‘da uzay çalışmalarının ilerlediği, Mars’ta koloni kurmanın bu kadar yakın olduğu ancak insanın kendi özüne uzaklaştığı bu çağda astrolojinin işlevi nedir peki ?

Her astrolog buna farklı cevap verecektir.  Benim içinde bulunduğum grup Delfi tapınağının girişinde yazılı olduğu gibi “nosce te ipsum” –kendini tanı- mottosunu düstur edinip her yolculuğun kendini anlayarak başlayacağını da savunabilir, kişinin kendini doğru tanıyarak doğru kararlar vereceğini; başka bir kesim istatistiklerle,matematikle ama hiçbir surette hisler, başka varlıklar vs olmadan kehanette bulunmayı da seçebilir.

Zekanın, bilimin ve sınırlar ötesinin burcu olan kova çağında yaşadığımız bugünlerde “akıl”‘ın önemini, özgür iradenin öngörülemez olduğunu unutmadan astrolojinin, tarotun sadece yol gösterici olduğunu, geleceğin önce kurgulanmamış ilahi plana göre( külli irade ) sonra da , yol ayrımlarında vereceğimiz kararlara göre (cüzi irade) ile şekillendiğini unutmamakta fayda var.

Faber est suae quisque fortunae…

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu