AstrolojiGenel

ASTROLOJİ VE MİTOLOJİ DE SATÜRN 2019

astroloji ve mitoloji de satürn

ASTROLOJİ VE MİTOLOJİ

Astroloji ve mitoloji ile iç içe geçmiştir, hatta o kadar iç içedir ki gökyüzünde yer alan gezegenlere, sabit yıldız kümelerine mitolojik isimler verilir. Gezegenin doğası ile mitlerde geçen tanrı-tanrıça arketipleri birbirine oturmaktadır. Mesela Ay’a her kültürde dişilikle bağdaşmış, ayın evreleri kadının yaşadığı genç kızlık, annelik ve ailenin başındaki bilge kadın tiplemesi ile vücut bulmuştur.

Eski dönemlerde, teknoloji muaflığında insan gözü ile görülebilen en uzak gezegen Satürn idi. Yavaş hareket etmesi,  transit adı verilen hareketlerinin nispeten uzun vadede insan hayatına yaptığı kalıcı etkiler ile – bu kimi zaman kalıcı ödül kimi zaman engellenme, hastalık gibi cezalar – insanoğlunun zihninde yer etti.

Satürn astrolojide Oğlak burcunun doğal yöneticisidir. Güneş tropikal zodyaktaki turuna  farsça’dan gelmiş bir tabir olan “şeb-i yelda”  yani en uzun gecede başlar. Kış mevsiminin başladığının resmi duyurusudur.

MİTOLOJİK SATÜRN

astroloji ve mitoloji de satürn 2Mitolojik anlamda bakıldığında gökyüzünün tanrısı Uranos ile yeryüzünün tanrıçası Gaia’nın çocuğudur Satürn( Yunan kaynaklarında Kronos olarak geçer.). İlk nesil tanrılardandır, babası Uranos’un tiranlığına karşı çıkmış ve onu devirmiştir. Sonrasında kendi hükmünü ilan etmiş, ancak başka tanrılar gibi cennette yaşamak yerine dünyada insanlar arasında yaşamayı tercih etmiştir. Bu yaşamı ile tanrı-kral adının hakkını vermiştir, o dönem o kadar refah, bolluk, huzur içermiştir ki “Altın Çağ” olarak kronolojide yerini almıştır. Konu ile ilgili kafada canlandırmayı kolaylaştıracak bir film önerisi yapayım, şuradan göz atabilirsiniz : Mısır Tanrıları – https://www.sinemalar.com/film/222219/gods-of-egypt .

Bir diğer adı “Karmanın Efendisi” olan Satürn, kendi evlatlarına o kadar da iyi davranmamıştır, zira kendi babası Uranos’a yaptığı gibi bir çocuğunun onu devirmesinden korkar, korktuğu da başına gelir. Oğlu Jüpiter( Zeus) onu tahtından devirir, tüm tanrı- tanrıçalar dünyadan çekilir, Olympos adı verilen gökyüzündeki bir dağda yaşamaya başlarlar. Böylelikle altın çağ kapanır, bizim de şu an içinde bulunduğumuz demir çağ başlar.

SATÜRN RETROSU ETKİLERİ

Astrolojik olarak baktığımızda 30 Nisan’da gerileme hareketine başlayan Satürn, yarın ileri hareketine başlıyor. Satürn düz hareketinde de daralma, kısıtlılık enerjisi verdiği için kör karanlıktan bir miktar ışığa çıkabileceğimizi söyleyebiliriz.

Satürn gerilemesi  aslında otorite pozisyonundaki kişiler, yaşlılar, aile büyükleri ile olan ilişkimize yeni bir bakış getirmek, alışkanlık kalıplarımızı kırmak, istikrar ile ilgili sorunlarımızı çözmek içindi. Bu dönem içinde bu konulara, haritamızda Satürn’ün retro yaptığı evlere göre yeniden düzenleme imkanı yaşadık, bu güllük gülistanlık bir süreç değildi maalesef. Ancak anahtar kelime olan “istikrar” ile  sabırla devam ettiğimiz sürece Satürn kalıcı ödüllerini bu dönemde vermeye başlayacaktır.

Şems hazretleri dememiş miydi: “Sabretmek öylece durup beklemek değil, ileri görüşlü olmak demektir. Dikene bakıp gülü, geceye bakıp gündüzü tahayyül edebilmektir. Allah aşıkları, sabrı gülbeşeker gibi, tatlı tatlı emer ve hazmeder. Ve bilirler ki, gökteki Ay’ın, hilalden dolunaya varması için zaman gerekir.”

Astroloji ve mitoloji nin birbirlerine sıkı sıkıya bağlı olması artık sizi şaşırtmıyor olmalı. Tüm bu etkilerin Satürn üzerindeki etkilerini sizlere kısaca anlatmaya çalıştım. Daha önce sizler için burçlarda ve astrolojide retro konusunu anlattığım https://iremcicek.net/astrolojide-retro-nedir/ yazıma bir göz atmanız astroloji ile yani ilgilenen arkadaşlarım için faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Sevgiler,

İREM…

 

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu