Astroloji

Astrolojide Retro Nedir?

Astrolojide Retro Nedir?

Astrolojide Retro Nedir? Stationary Ne Anlama Gelir?

Retrolar

Astroloji meraklılarının  kafasını sıkça kurcalayan, medyada sıklıkla felaket, olarak adlandırılan  “Astrolojide retro nedir?” konusuna bakacağız bu yazıda…

Gökyüzünde yer alan tüm varlıkların kendine has kütlesi,yapısı ve hızı vardır. “Zodyak” dediğimiz kuşak üstünde saat yönünün tersine yani batıdan doğuya doğru hareket ederler. Işıklar denilen Güneş ve Ay haricindeki tüm gezegenlerin de sıklığı ve süresi farklı olarak geri gitme yani “retrograde” denilen hareketleri vardır.

Dünyadan bakışla saat yönünün tersine hareket eden gezegenler her birinin kendine has  belirli periyotları ile yavaşlar, hareketsiz gibi görünür. Buna “STATIONARY” yani gezegenin durağan hali denir. Durağan hal, benim de fikrine katıldığım astrologlarca gezegenin retro dediğimiz gerileme hareketinden daha tehlikeli enerjilerin yayıldığı dönemidir, retro başlamadan 1 ya da 2 gün önce başlar, retro hareketin bitişinden sonraki 1 ya da 2 gün aynı şekilde durağanlaşır ve tekrardan hızlanarak eski gücüne kavuşur. Gezegenlerin retro dönemlerinde tetiklediği konulara özellikle bu dönemde daha çok dikkat etmek gerekir.

“Stationary” dediğimiz pozisyondan sonra retro hareket başlar, yani durağan gibi görünen gezegen, normal hareketinin tersine yönde- saat yönünde- harekete başlar. Bu dönem her gezegen için farklıdır. Gezegenlerin retro sürelerine ve bu dönemde yaydıkları etkiye göz atacak olursak:

Merkür Retrosu:

Zodyaktaki hareketini 1 yıldan biraz daha az sürede tamamlayan Merkür, ortalama 4 ayda bir 20-24 gün arası süren retro hareketi yapar. Medyadan da en çok aşina olduğumuz retro türüdür. Bu dönemde yeni anlaşmalar, imzalar,sözleşmeler yapmak sağlıklı değildir. Eskiye dair konular bir şekilde önümüze çıkar. Hatıralar canlanır. İletişim aksaklıkları, teknolojik aletlerde sorunlar, trafik kazaları, seyahatlerde yaşanacak aksilikler bu dönemde sıkça karşımıza çıkar.

Venüs Retrosu:

Zodyak turunu  ortalama 1 yılda tamamlayan Venüs , 18 ayda bir 42 gün süren gerileme hareketi yapar. Zorluklu bir dönemdir, aşk-ilişkiler-sözleşmeler-özdeğer-kazanç ile ilgili konularda sıkıntılar yaratır. Bu dönemde ilişkilerde kendini değersiz hissetme, aldatma-aldatılma-aldanma temalı konular, estetik-güzellik uygulamalarında büyük sıkıntılar söz konusu olur. Maddi anlamda zorlanmaların, para ile ilgili sıkıntıların yükselme potansiyeli vardır.

 Mars Retrosu:

Zodyak turunu ortalama 2 yıla yakın sürede tamamlayan Mars, 2.5 senede bir ortalama 80 gün süren gerileme hareketi yapar. Bu dönem bağışıklık sistemi zayıflar, hastalıklara,enfeksiyonlara daha açık hale gelebiliriz. Pasif-agresif tavırlar, içine atıp atıp anlamsız büyük öfke patlamaları, yangınlar,aksilikler, sabırsızlık tavan yapabilir. Cinsel yaşam ile ilgili problemler bu dönemde sıkça nükseder.

Jüpiter Retrosu:

Zodyaktaki turunu 12 yılda tamamlayan Jüpiter, ortalama 1.5 yılda bir 4 ay retro yapar. Bu dönemde kazançlar ile ilgili sıkıntılar, özellikle yüksek eğitim aşamasında yaşanan aksilikler, kötümserlik, iç sıkıntısı, hakkının-emeğinin karşılığını almada zorlanmalar söz konusu olur. Mahkemeler, avukatlar,din-inanç ile ilgili konularda beklediğimiz ilerlemeyi kaydetmekte sıkıntılar ve kafa karışıklıkları yaşayabiliriz.

Satürn Retrosu:

Zodyak turunu ortalama 29.5 yıla yakın sürede tamamlayan Satürn, her yıl ortalama 5 ay kadar süre geri harekette bulunur. Bu dönem”geri dön,bak, yarım kalan işleri tamamla” komutudur aslında. Patronlar, müdürler, yöneticiler, babalar bazen kocalar ile sıkıntıların, iletişim kopukluklarının-problemlerin yükseldiği bir döneme işaret eder. hayallere yer olmayan, hayatın sert yüznün göründüğü, sert bir öğretmenin elinde sopasıyla başımızda beklediği bir dönemdir. Ancak bu dönem eksikleri tamamlayarak, gerçekçi planlar yaparak, daha önce almaktan kaçındığımız sorumlulukları alarak ileri hareket döneminde kalıcı başarılar elde edebiliriz.

Uranüs Retrosu:

Zodyak turunu 84 yılda tamamlayan Uranüs, ortalama 5 ay kadar gerileme hareketine devam eder. Diğer gezegenlerin retrolarına göre daha sakin etkiler taşır çünkü bu çılgın gezegenin düz halindeki etkileri beklenilenin üstünde marjinaldir. Bu dönemde kendimizi kapana kısılmış-baskı altında hissedebiliriz. Uranüs, Merkür’ün üst oktavı olarak çalıştığı için teknolojik aletlerde bozulma,, elektrik çarpmaları, sanal bilgilerin çalınması-silinmesi,trafik kazaları, yıldırım düşmelerinde artış, cinsellikle ilgili marjinal deneyimler söz konusu olabilir.

Neptün Retrosu:

Zodyak turunu 165 yılda tamamlayan Neptün, retro hareketine 5.5 ay kadar devam eder. neptün retroları diğerlerinden daha farklı şekilde ağırlıklı olarak iç dünyaya yönelik çalışır. Bu dönem hisler-rüyalar karışıklaşabilir. Uyku ihtiyacı her zamankinden yüksek olur. Meditasyon-üst benlikle-kollektifle iletişime geçmek için uygun bir zamandır ancak, odaklanma problemlerini de yanında getirir. Bu dönem deniz kazaları,sis, boğulmalar artabilir. Alkol, uyuşturucu-keyif verici maddelere yönelim artabilir. Yalan, aldatma-aldanma her zamankinden daha yakınımızdadır.

Pluto Retrosu:

Zodyak turunu tamamladığını görmek hiçbir insan evladına nasip olmayan pluto 248 yılda doğduğumuz zamandaki pozisyonuna döner. Retro hareketi ortalama 5 ay sürer. Güç dengelerinin değişmesi, saplantıların artması, öfkeyi aşırı bastırma, korkuların yükselmesi, korkularla yüzleşme, yıkıcı tavırlar bu dönemde artış gösterir. Cinsellikle ilgili bir gezegen olduğu için değişik deneyimler yaşama söz konusu olabilir.

Astrolojide retro nedir? konusunu inceledik. Merak ettiğiniz, aklınızda halen astrolojide retro nedir ile ilgili bir şey varsa çekinmeden yazabilirsiniz. Bu arada neredeyse son hatırlatmalar astroloji ve tarot eğitimleri ile ilgili. https://iremcicek.net/iletisim/ sayfamıza girerek bana mail ve ya telefon yolu ile ulaşabilir eğitimlerimiz ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Çok yakında youtube sayfamız aktif olarak kullanılmaya başlanacak. Abone olmayı unutmayın…

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Mrhb,21Eylül başak burcuyum.Bişektomi yaptırmak istiyorum.basit bir operasyon.bu dönemde yaptırmanın bir sakıncası varmı,venüş retrosundan dolayı.

    1. bu dönem kozmetik uygulamalar için uygun değil, sonuç istediğiniz gibi olmayabilir, tekrardan düzeltme yapılması gerekebilir; temmuz ayının 1.haftası itibari ile daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz.

  2. Merhaba, 3 yıllık bir ilişkim var. Ayrı oldugumuz dönemler oldu. Bu dönemlerden birinde bir kızla ilişkisi oldu ve öğrendim sonra tekrar barıştık. 5 aydır sıkıntısız sekilde ilişkimiz devam ediyorken bir kaç haftadır şüphelerim sonucu tekrar kızla görüştüğünü öğrendim, yine bir tesadüf sonucu kızın reiki yaptırdığını ve bileklik kullandığınıda. Kız başak burcu, erkek arkadaşım yengeç. Ben kovayım. Retronun bir etkisi midir aldatılmak, retro bitiminde işler tersine döner mi? Ayrılmayı düşünmüyor benimle hala devam ediyor ben aynı düşüncede değilim tabi artık ama. Çok arastırdım retronun bu tür bir getirisi oluyor mu çözemedim.

    1. retro dönemler tüm ilişki çeşitlerinde karmaşa yaratabilir, aldatılmak durumu ise kesin yaşanacak demek değildir. bu dönemler kendi hayatlarımızda tekrarlayan hatalarımızı görme, düzeltme imkanı da verir. retro bitiminde ilişkiye düzelme şansı gelebileceği gibi, kangren olmuş bir ilişkinin tamamen kopması-kendinize yeni yolalr çizme şansı da getirebilir, bu noktada bireysel haritanın aldığı etkiler önemlidir. sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu