Astroloji

Astrolojik Açılar ve İlişkiler 1. Bölüm

Astrolojik Açılar ve İlişkiler

 

Ben, ‘ben’ olmaktan vazgeçtim; kapına geldim.

Kim o ? de yeter ki; Sen kim olmamı istiyorsan o, olmaya geldim… (Hz.MEVLANA)

Astrolojik Açılar ve İlişikiler Üzerindeki Etkileri

Dünya nimetlerini, dünyevi hazları deneyimlemeye geldiğimiz bu dünyada eşimizi arıyoruz hepimiz. Tanışmalar, tanımaya çalışmalar, tamam bu, derken hayal kırıklıkları, baştan başlamalar derken şanslı olanlar eşini (ruh veya toprak eşi) buluyor. Gökyüzünde ne varsa, yeryüzünde o vardır, düsturuyla uyumlu olarak ilişkilerimizde de aynı şekilde etki alır, ilişkilerin başlangıç tarihinden itibaren geçen zamanda astrolojik efektleri gözlemleriz.

Başlangıç ile 1.ay arası zamanda, ilişkiler 30 derecelik açıya benzer. Birbirini tanımaz, irtibat azdır ancak  en önemlisi ,irtibat kurmaya istek vardır. Yabancılık, “bir bakalım, bakalım, ne olacak.” havası hakimdir.

1,5 ay olması ile beraber ilk problemler filizlenmeye başlar. Çözüm üretmek için harekete geçme ihtiyacı zayıftır, kriz vardır ancak ilişkide tedirginlik yaratacak kadar büyük değildir. 45 derecelik açıya benzer, kişi bu dönemde bireysel olarak ilişkiye dair fikirlerini, “Biz beraber olursak nasıl olur?” fikrini  sorgulamaya başlar.

İlk sorgulama döneminin geçişiyle beraber, ilişkiden çekilme kararı alınmadıysa daha keyifli bir dönem gelir. Bu ilişkinin 2-2,5. aylarına karşılık gelir. İlişkide bireysel çabayla uyumlanma, sevgi duygusunun gelişmesi ile ilgili bir zamandır. Bu dönemde ilişkinin gelişimi için çaba göstermek gerekir. Bu dönemin anahtarı, 60 derecelik açıda olduğu “ kendi yarattığımız şansımız”dır.

3,5-4. ay civarında ilişki ilk büyük sınavı ile karşı karşıya gelir. Ego çatışmaları, çelişkiler, kıskançlık, baskıların tavan yaptığı dönemdir. İlişkideki ilk büyük çatışmalar genellikle bu dönemde görülür. “tamam-devam” kararı bu dönemde alınır.Bu noktada  devreye “ duygusal zeka “(Emotional Quotient) girer. Duygusal zekanın yüksek olduğu taraf bu dönemde çatışmanın kaynağını kendi içinde arayan, çözüm için yollar üretmeye çalışan taraf olurken , duygusal zekası nispeten düşük olan taraf karşı tarafa daha saldırgan, yaralayıcı, suçlayıcı bir dil kullanır. Bu dönem, astrolojideki 90’lık açıya (kare açı) benzer. Unutulmaması gereken bu zamanlarda karşılaşılan problemlerin sümen altı edilmeden çözülmesi gerektiğidir, aksi halde 9,5-10.aylar gibi benzer problemler tekrardan fakat daha güçlü şekilde karşımıza çıkar.

Astrolojik Açılar ve İlişkiler 2

İlişkinin bu sürecine kadar olan kısım daha iradesel  ilerler, ayrılma-devam kararını kişi daha mantıksal çıkarımlar yaparak verebilir. Bu süreç sonrasında 10.aya kadarki zaman ilişkide kadersel etkilerin daha fazla yaşandığı, bazen anlamsız kopmaların bazen de büyük çatışmalara rağmen kendiliğinden barışmaların olduğu zaman başlar.

İlk 4 ayı başarıyla atlatan çiftler için oldukça keyifli bir zaman başlar, keyifli, mutlu paylaşımların yapıldığı, güven duygusunun oldukça yüksek olduğu, uyumluluğun en keyifli zamanlar 4,5-5.aylar …

Rahatlık duygusu oldukça yüksektir, tırnaktaki ojenin soyulmuş olsa da görüşüldüğünde göze görünmediği, sünmüş ev kıyafetleriyle Pazar günü miskinliğinin beraber yapıldığı dönemdir. Ancak bu dönem tehlikesini de beraberinde getirir, “ tembellik, isteksizlik ve cepte görme” . özellikle bu dönem gelişen cepte görme, durumu sebebiyle partnerlerden biri kendini değersiz hissedebilir, özen gösterilmeyen bir ilişkinin tarafı olmaktan sıkılıp gidebilir. Astrolojik açılar da 120’lik açı ile benzeşir.

İlişkinin 6.ayına doğru beklentiler artar,  havada bir problem kokusu vardır ancak tanımlamakta zorluk çekilebilir. İlişkideki gerilimli zamanların sıklığı artabilir. İkilemler, eskide kalan alternatiflerin sıkça düşünüldüğü, ara ara diğer seçeneklerin akıldan geçtiği bir dönemdir. Bu dönemde özellikle dikkat edilmesi gereken impulsif davranıp ilişkide  dönülmez yollara girmemektir. Zira yanılma payının oldukça yüksek olduğu bir dönemdir.  Astrolojik açılar da, Quincunx yani 150 derecelik açıyla benzer.

İlişkide Satürnyen  günlerin yaşandığı dönem 7.aya yaklaşan günler ve devamındaki birkaç gündür.  Bu döneme kadar göz ardı edilen, “ben onu değiştiririm.”düşüncesi ile ötelenen tüm sorunların açıkça ortaya döküldüğü, tartışmaların en yüksek tonlarda yapıldığı dönemdir. Bu dönemde halı altına süpürülmüş konular gün yüzüne çıkar. Sevgi-saygı-ortak paylaşımların yarattığı tatmin duygusu yeteri kadar gelişmemişse bu dönemlerde ayrılık kararı çok rahatlıkla alınır. Bazı durumlarda da bağlılık duygusunun yarattığı korku sebebiyle 3.kişilere kayma görülebilir. Ben’den Biz’e geçişin en sancılı dönemidir. Astrolojik olarak Karşıt- 180 derecelik-  açıya benzer.

Satürnyen günlerin atlatılmasıyla beraber astrolojik açılar ın etkilediği dönemler benzer şekilde yaşanır, ancak bir farkla , artık bağlılık duygusu pekişmiş, ‘biz’ olmaktan keyif alınır hale gelinmiş, karşımızdaki kişinin hayatımızdaki varlığını şans olarak adlandırmaya başlamışsak tartışmalar daha çözüm odaklı geçer. Kararlar alınırken hesaba karşı taraf da katılır, “AMA”lı, “EĞER”li değil , “RAĞMEN” sevmeye başlamışızdır çünkü.

Sevgiler …

İrem Çiçek

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu