Tarot Hakkında Merak Ettikleriniz

Tarot nedir?

Tarot insan ruhunun geçireceği tüm evreleri, günlük bazda bir insanın yaşayacağı tüm olayları çeşitli semboller ile anlatan en eski ve en kadim yorumlama sanatıdır.

Hisler ile ilgili değildir, 3 vakte kadar başınıza ne geleceğini söylemez, zira geleceği Kadir-i Mutlak haricinde kimse bilemez. Bu noktada Tarot bir el feneridir, geçmişimizde, bilinçaltımızda yer eden,olayları bugüne getiren sebepleri gösterir. Şimdimize ışık tutar, olay veya durumun kökenini, kendi katkımızı , dış çevreden gelen etkileri anlatır. Gelecek ise her zaman bir potansiyeller ormanıdır. Geleceğinizi değil, geleceğinizde yapabileceğiniz tercihlerin olası sonuçlarını anlatır. Kısacası Tarotun gösterdiği gelecek özgür irade ile şekillenen gelecektir.

Tarotun tarihi:

Tarot’un kökeninin ne kadar eskilere gittiğini söylemek çok zor olsa da destelerin üstünde birçok kültürde yer eden antik semboller işlenmiştir. Tarot ile ilgili yapılan araştırmalara göre akla en yatkın açıklama Antik Mısır’daki İskenderiye kütüphanesi ile ilgili olandır. dünyanın birçok köşesinden gelen alimler kendi aralarında ortak bir sembolik dil geliştirdiler. Bu kadim bilgiler inisiyasyon yöntemiyle (usta-çırak arasındaki disiplinli,metodik öğrenme şekli) ile nesilerden nesillere aktarıldı. Kütüphanenin yakılmasıyla beraber buradan kaçan alimler bu bilgileri resimli kartlar haline dönüştürerek tamamen kaybolmasını engelledi.

mısır da tarot

13.yy’a kadar ortadan kaybolmuş görünür Tarot kartları ; ancak bu dönemde kart-iskambil oyunlarına sıkça rastlanır. 14.yy’da tamamen yasaklanan Tarot, aristokratların kalelerinde gizlice de olsa varlığını sürdürmeye devam eder. Bu dönemde yaşamış Johannes adlı bir rahip tarafından Latince olarak yazılan mektupta tarotun ne kadar şaşkınlık yarattığını anlayabiliyoruz:

“1377 yılında ismine kart oyunu denilen bir oyun elimize geçti. Bu oyunda dünyanın şu anda içinde bulunduğu durumun tamamı resimlerle gösterilmektedir. Ancak bu oyunun ne zaman, kim tarafından ve nerede ortaya çıktığını bilemiyorum.’’  Mektup şu anda Londra British Musueum’da bulunmaktadır.

 1. yy başlarına geldiğimizde okült ve ezoterik ilimlere olan ilgilin tekrar yükselmesiyle tarot kartları tekrardan gündeme gelir.

 

kader çarkı

Tarot ismi :

Kartlar ilk olarak ‘’Naibi’’ adıyla çıkmıştır. Köken olarak sanskirtçeye dayananır. Kral vekili,2.başkan anlamları taşır. Bugünkü ismi italya’dan çıkmıştır, ‘’tarrochino, tarocco,tarocchi’’ kelimelerinden gelmiştir. Tarot kelimesi majör arkana denilen serinin 10 numaralı kartı olan Kader çarkı kartında yer alır. Çarkta yer alan T-A-R-O harfleri okuma sırası nereden başlarsa başlasın tarot sistemini anlamlandırır.

 • TARO: kralların yolu ( antik mısır)
 • TORA: kutsal kanun (ibranice)
 • ORAT: ‘konuşur’ (latince)
 • ROTA: tekerlek (latince)
 • ATOR: mısır aşk tanrıçası , anlamına gelir.

Amerikalı okültist , ‘’ The Tarot: A Key To The Wisdom Of The Ages ‘’ kitabının yazarı Paul Foster Case bu kelimeleri  ‘’ Tarot’un çarkı  Ator’un kanununu bildirir. ‘’ şeklinde kombine ederek anlamlandırmıştır.

 Tarot destesi :

Şu anda çizilmiş  yüzlerce tarot destesi söz konusudur dünyada. Ancak yaygın tanınanı, okuyucuya en çok ilham vereni ve okuyucusuyla bağ kurmaya en elverişli olanı 1910 yılında  fikir babalığını Arthur Edward Waite’ın  ve  çizimlerini Pamela Coleman Smith’in yaptığı Rider-Waite destesidir. Toplam 78 karttan oluşan deste 2 ana grupta incelenir:

 • Majör arkana : insan ruhunun geçireceği aşamalar, büyük ruhi dönüşümleri ve hayattaki kesin yol ayrımlarını gösteren seridir. 0-JOKER(DELİ) ile başlar; 21-DÜNYA kartı ile son bulur. Toplam 22 adettir.
 • Minör arkana: günlük yaşamda karşılaşacağımız olayları, kişileri, durumları anlatır. 4 seriden oluşur. Toplam 56 adettir.

Değnekler (Asalar)

-Kupalar

-Tılsımlar

-Kılıçlar

 

Tarot Kartları Ve Çingeneler :

Tarot’a çingenelerin katkısı yadsınamaz zira kartların yaygınlaşmasında, tanınır hale gelmesinde bu gezgin milletin çok büyük katkısı olmuştur. Kartların kökeninin çingenelere dayandırılması anlamsız olur zira kronolojik olarak bakıldığında çingenelerin Avrupaya geliş tarihinden ortalama 100 yıl öncesine kadar bu coğrafyada tarot zaten bilinmekteydi.

 

This Post Has 2 Comments

 1. Peki sayılar ay hafta yada günler olarak değerlendirilebilir mi

  1. kimi durumlarda kullanılabilir, ancak oldukça dikkatli olmak lazım, yanıltıcı olma ihtimali var.

Bir cevap yazın

Astroloji Eğitimi ve Tarot Eğitimi almak istiyormusun?

Merhaba. Ben İrem Çiçek. Bu güne kadar hep birilerinin senin hakkında bir şeyler söylemesine izin verdin. Peki sen kendi yıldız haritanı yorumlamayı ve ya kendi Tarot kartı yorumlarını üretmek istemezmisin?

İrem Çiçek Hakkında

Astroloj ve Tarot Eğitmeni İrem Çiçek

Edindiğim bilgileri, tecrübeleri insan yaşamına iyicil bir dokunuş yapmak adına kullanmak, bir nebze bile olsa farklılık yaratmak, bir uyanışın tetiklenmesinde katkımın olması bu alanlara katmak istediklerim…

KAPAT