TAROT KARTLARI ANLAMLARI BÖLÜM-1

TAROT KARTLARI ANLAMLARI BÖLÜM-1 1

TAROT KART ANLAMLARI-1.BÖLÜM

Kökeninin kadim medeniyetlere uzandığı söylenen tarot bize sadece yaşadığımız olayları, duygu durumlarını, bizi bekleyen olayları anlatmakla kalmaz; olaylara müdahil olan, halet-i ruhiyemize etki eden diğer kişileri de detaylı olarak anlatır.

0-21 arasındaki majör kartlar adının hakkını verir şekilde ( majör= büyük, önemli) insan ruhunun deneyimleyeceği, ondan önemli dönüşümleri tetikleyecek, izler bırakacak olayları anlatır. 78 kartlık destenin kalan 56 adetlik kısmı yani Minör Arkana , 4 adet seriden oluşur:

  • Değnekler( Asalar) : ateş elementi
  • Kupalar: su elementi
  • Kılıçlar: hava elementi
  • Tılsımlar: toprak elementi ile sembolize edilir.

SARAYLI KARTLAR

Her seri iskambil kartlarına benzer şekilde as ile başlar, 10’a kadar devam eder ve her seride Kral, Kraliçe, Şövalye, Prens ( bazı destelerde Uşak) olarak geçen temsili kişiler ile oluşur.  İşte bu Kral, Kraliçe, Şövalye, Prens’ten oluşan seriye “ Saraylı Kartlar “ adı verilir.

Yorumlama kısmında en zorluk yaşanan kısım saraylı kartlar kısmıdır. Çünkü saraylı kartlar kişilere işaret edebileceği gibi bazen olaylara bazen kişilere bazen de takınılması gereken tavıra işaret eder.

Tarot ile İlişki Açılımı

KRALLAR

Saraylı serisinde hiyerarşinin başını tahmin edebileceğimiz üzere Krallar oluşturur. Krallar 40 yaş üstü veya 40 yaşından biraz daha küçük ancak olgun, oturaklı erkekleri temsil eder. Bir ale olarak düşünürsek ailenin babasını anlatır. Element karşılığı olarak ateştir, burç niteliği olarak ise sabit burçlar ile temsil edilir.

KRALİÇELER

Kraliçeler 20 yaşından büyük kadınları temsil eder. Element olarak suya karşılık gelir, burç niteliği ise öncüdür. Aile içinde anne figürünü anlatır.

ŞÖVALYELER

Şövalyeler 20-40 yaş arası erkekleri anlatır. Medikal ve estetik seçeneklerin çoğalması ile beraber yaşından oldukça küçük gösteren erkek tipine de işaret eder. Şövalyeler toprak elementi ile sembolize edilir, değişken nitelikteki burçları temsil eder. Aile içindeki karşılığı ergenliğe girmiş, evin büyük çocuğudur.

PRENSLER

Prensler – bazı destelerde Uşak, Prenses olarak da yer alır- 20 yaşından küçük kız ve erkek çocuklarına karşılık gelir. Cinsiyet ayrımı olmaksızın 20 yaş altı kişiler prens kartı ile temsil edilir. Hava elementine denk gelen Prensler, değişken burç niteliği ile anlatılır. Ev içi hiyerarşide evin ergenliğe girmemiş, küçük çocuğuna denk gelir.

Kesin burç karşılıkları da element-nitelik eşleşmesine göre yapılır ancak unutulmaması gereken en temel nokta şudur: bir kişiyi temsil eden yerleşim her zaman güneş burcu değildir, çoğu vakit kişinin yükselen burç özellikleri ile temsil edilen bir kartın gelmesi daha olasıdır. Astroloji çalışan herkesin bildiği gibi yükselen burç bizim dış maskemizdir, dışarıdan görünen yüzümüzdür, kişiliğimizdeki en görünen  yönlere işaret eder.

Diğer yazılarda görüşmek üzere , sevgiyle …

Bir cevap yazın

Astroloji Eğitimi ve Tarot Eğitimi almak istiyormusun?

Merhaba. Ben İrem Çiçek. Bu güne kadar hep birilerinin senin hakkında bir şeyler söylemesine izin verdin. Peki sen kendi yıldız haritanı yorumlamayı ve ya kendi Tarot kartı yorumlarını üretmek istemezmisin?

İrem Çiçek Hakkında

Astroloj ve Tarot Eğitmeni İrem Çiçek

Edindiğim bilgileri, tecrübeleri insan yaşamına iyicil bir dokunuş yapmak adına kullanmak, bir nebze bile olsa farklılık yaratmak, bir uyanışın tetiklenmesinde katkımın olması bu alanlara katmak istediklerim…

KAPAT