Tarot Kartlarındaki Renklerin Anlamları

Tarot Kartlarındaki Renklerin Anlamları

Tarot kartlarındaki renklerin anlamları nı hiç merak ettinizmi? Bir tarot kartını elinize alıp ilk defa  baktığınızda resimli iskambil kartlarından fazlasını çağrıştırmaz. Ancak bir kartı elinize alıp detaylı incelediğiniz vakit Alice’in harikalar diyarındaki tavşan deliğine girmiş olursunuz. Büyük kader serisi olan ‘Majör Arkana’ kartlarını 0-JOKER( DELİ) ile başlayan ve 21-DÜNYA ile biten sıralama ile incelediğinizde insan ruhunun geçireceği tüm aşamaları görebilirsiniz.

Rastgele çizilmiş gibi görünen kartlarda yer alan  her bir renk, kartlara yerleşmiş her bir simge kartın vadettiği sırrı bize anlatır.

Bu yazıda tarot kartlarının üstündeki renklerin sembolizmasından  bahsedeceğim.

Tarot Kartlarındaki Renklerin Anlamları :

  • Turuncu, Altın Sarısı Tonlar: Astrolojideki Güneş’in ve Güneş semboliğinin vurgulandığı kartlardır. Hayatı başlatan güç, irade, eril güç, kimlik ve kalp ile ilgilidir. Batı mitolojisinde Apollon, Mısır mitolojisinde Ra- Amon ile karşılık bulur.

 

  • Beyaz, Gri Tonlar : Astrolojideki Ay’ın sembolizması işlenir. Ay semboliğinin olduğu kartlarda gizlilik, duygular, bilinçaltı,sırlar, annelik,doğurganlık söz konusudur. Batı mitolojisinde Artemis, Selene; Mısır mitolojisinde İsis olarak adlandırılır.

 

 

  • Sarı, Sarı Tonları: Astrolojik Merkür semboliğinin işlendiği kartlardır. Mantıklı düşünme, analiz becerisi, karar verme yetisi ile ilgili kartlardır. Kısacası muhakeme yeteneğimizin gündemde olduğuna işaret eder. batı mitolojisinde Hermes, Mısır mitolojisinde Thoth olarak karşılık bulur.

 

  • Yeşil, Yeşil Tonları: Bereketli Venüs’ün semboliği işlenir. Bereket, cazibe, bolluk, verim, konfor, maddi imkanlar, kazanç bu renk ile sembolize edilir. Batı mitolojisinde Afrodit, Mısır mitolojisinde Hathor, orta anadolu-mezopotamya mitolojisinde İştar, İnanna olarak adlandırılır.

 

 

  • Kırmızı, Kırmızı Tonları: Yaşam enerjisinin kaynağı, savaşma gücümüzü anlatan Mars ile astrolojik olarak karşılık bulur. Kırmızı tonların olduğu kartlarda savaşma, kararlılık, cesaret,sabırsızlık ,şiddet ve tutku vardır. Batı mitlerinde Ares, Mısır mitolojisinde Sekhmet olarak adlandırılır.

 

  • Mor, Mor Tonları: Astrolojideki Jüpiter gezegeninin semboliğinin işlendiği kartlardır. İnanç,cömertlik, yüksek bilgi,adalet,etik,erdem, ahlak , şans ile ilgili konular bu renk ile sembolize edilir. Batı mitlerinde Zeus, İskandinav mitolojisindeki Odin ile özdeşleşir.

 

tarot karları anlamları

  • Siyah, Koyu Kahverengi Tonları: Satürn gezegeninin semboliğini anlatır. Zorlanmalar, kısıtlanmalar, gecikmeler, disiplin, engeller, karşımıza çıkacak sınavlar, çaba ve emek vermenin anlatıldığı kartlardır. Batı mitlerindeki karşılığı Kronostur.
  • Elektrik Mavisi, Karışık, Çizgili Renkler: Astrolojinin çılgın çocuğu Uranüs’ü sembolize eder. Ani değişmler, teknoloji, bağımsızlık, gelişim, ilerleme,insanlığın faydası, tutkularının peşinden gitme semboliği işlenir. Batı mitlerinde Uranos, Mısır mitolojisinde Ptah olarak geçer.

 

  • Mavi,Turkuaz, Deniz Yeşili Tonları: Hayalleri, ilhamları, aldanmayı,aldatmayı,yalanları, fedakarlığı, anlatan kartlardır. Bu kartlarda puslu, belirsiz, ayakları yere basmaktan uzak bir hava vardır. Astrolojideki Neptün gezegenine karşılık gelir. Batı mitlerinde Poseidon, İskandinav mitlerinde Njord olarak geçer.

 

 

  • Siyaha Yakın Bordo,Gri Tonlar : Dönüşümü, yok oluşu, yeniden doğmayı, gücü sembolize eden Pluto ile sembolize edilir. Güç savaşlarının, acı çekerek dönüşmenin, kaçınılmazlığın, derinliklerdeki şifa yeteneğinin anlatıldığı kartlardır. Batı mitlerinde Hades, Mısır mitlerinde Osiris ve yardımcısı çakal başlı tanrı Anubis ile özdeşleşir.

 

Elimden geldiğince sizlere tarot kartlarındaki renklerin anlamlarını açıklamaya çalıştım. Tarot ile ilgili geniş bigi verdiğim https://iremcicek.net/tarot-hakkinda-merak-ettikleriniz/ yazıma da bir göz atarsanız çok sevinirim. Yazılarıma yapacağınız yorumların benim için ne kadar değerli olduğunu bilemezsiniz. Bu arada tarot kartlarını nereden bulabilirim diye soracak olursanız  D&R ve ya hepsiburada gibi güvenilir mağazalara bir göz atabilirsiniz. Sonraki yazıda görüşmek üzere, sevgiler …

Bir cevap yazın

Astroloji Eğitimi ve Tarot Eğitimi almak istiyormusun?

Merhaba. Ben İrem Çiçek. Bu güne kadar hep birilerinin senin hakkında bir şeyler söylemesine izin verdin. Peki sen kendi yıldız haritanı yorumlamayı ve ya kendi Tarot kartı yorumlarını üretmek istemezmisin?

İrem Çiçek Hakkında

Astroloj ve Tarot Eğitmeni İrem Çiçek

Edindiğim bilgileri, tecrübeleri insan yaşamına iyicil bir dokunuş yapmak adına kullanmak, bir nebze bile olsa farklılık yaratmak, bir uyanışın tetiklenmesinde katkımın olması bu alanlara katmak istediklerim…

KAPAT